Dostęp do historii dzięki technologii

Dostęp do historii dzięki technologii


dostęp do historii dzięki technologii

Włoskie miasto Cremona znajduje różne sposoby na uczynienie swojego dziedzictwa lutniczego istotnym i namacalnym dla różnorodnych odbiorców. Odwiedzający Museo del Violino (MdV), otwarte dziesięć lat temu, mogą teraz przeglądać zdigitalizowane archiwa, katalogi i inne dokumenty w nowym pomieszczeniu. W tej samej przestrzeni mogą również poczuć detale na wydrukowanej w 3D replice wiolonczeli Stradivariego „Stauffer, ex-Cristiani” z 1700 r. Po drugiej stronie miasta, przy Corso Garibaldi 57, dom, w którym Stradivari mieszkał i pracował od 1667 do 1680 roku, został odrestaurowany i jest teraz otwarty dla zwiedzających. Nie jest to relikt, gdyż Casa Stradivari to centrum kulturalne, w którym mają miejsce warsztaty lutnicze, pomieszczenia do analiz akustycznych i badań lakieru, przestrzeń koncertowa, wystawy oraz szkolenia.

Siłą napędową renowacji Casa Stradivari był skrzypek Fabrizio von Arx. Wykorzystywane przez niego instrument „ex-Madrileno” Stradivarie z 1720 r., został w 2018 r. ponownie ochrzczony jako „Anioł”, podczas poświęcenia przez kardynała w weneckiej bazylice San Marco. W ramach hołdu z okazji 300. urodzin skrzypiec von Arx wymyślił muzyczną pielgrzymkę z Genewy do Cremony na potrzeby filmu dokumentalnego i chciał zakończyć film wizytą w pierwszym domu i warsztacie Stradivariego. Zastał opuszczony budynek, a sklep z artykułami gospodarstwa domowego, który mieścił się na parterze, został zamknięty. Zainspirowany przywróceniem domu do życia, w 2021 roku von Arx został współzałożycielem Fundacji Casa Stradivari, która zleciła gruntowny remont budynku. Casa Stradivari to dom mieszkalny, miejsce, które celebruje podejście artystyczne oraz przekazywanie pomysłów i kreatywności.

Pierwszego października czterech lutników rozpoczęło 18-miesięczny kurs w atelier Casa Stradivari pod okiem mistrzów lutnictwa z Cremony: Bruce'a Carlsona, Marcello Ive, Primo Pistoni i Davide Sora. Każdy z adeptów zbuduje kwartet instrumentalny. Badacz Carlo Andrea Rozzi i lutnik Alessandro Voltini będą nadzorować analizę akustyczną płyt instrumentów jak i gotowych instrumentów, a chemik Curzio Merlo przeprowadzi badania lakieru. Fundacja ma być otwarta nie tylko na lutników i muzyków, ale na całe miasto.

W Museo del Violino nowe pomieszczenie jest również dostosowane do zainteresowań różnych odbiorców. Trzy stanowiska komputerowe umożliwiają odwiedzającym przeglądanie katalogów poświęconych warsztatowi Stradivariego oraz kolekcji instrumentów XX-wiecznych włoskich lutników. Znajdują się tam informacje na temat klasycznych instrumentów kremońskich, a także materiały z archiwum Bacchetta, czyli spisu włoskich lutników działających w latach bezpośrednio poprzedzających obchody dwustulecia Stradivariego w 1937 r. Kurator Museo del Violino Fausto Cacciatori mówi, że przyszłe treści cyfrowe obejmą dokumenty dotyczące zabiegów konserwatorskich przeprowadzonych na instrumentach muzealnych i eksponatach papierowych.

Źródło:

https://www.thestrad.com/for-subscribers/analysis-september-2023-technology-and-access-to-fine-instruments/16823.article