Wielkie zmiany na rynku smyczkowym

Powszechnie znany i ceniony fernambuk powoli znika z rynku.

Konwencja Waszyngtońska - Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) klasyfikuje fernambuk jako Appendix II, który obejmuje gatunki, które – choć nie są jeszcze zagrożone nieuchronnym wyginięciem – mogą stać się zagrożone, jeśli handel nie będzie ściśle reglamentowany. (https://speciesplus.net/species#/taxon_concepts/94093/legal)

Fernambuk może rosnąć jedynie w Mata Atlântica – wąskim obszarze bujnych lasów na południowo-wschodnim atlantyckim pobrzeżu Brazylii oraz północnej Argentyny. W ciągu ostatnich 500 lat Mata Atlântica drastycznie się skurczyła w wyniku stopniowego przekształcania gruntów pod uprawy i rozwój miast. Pozostało tylko 6-8% pierwotnej powierzchni leśnej.

Wciąż jest poszukiwana jak najlepsza alternatywa dla fernambuku. Jak na razie najlepiej wypadają poniższe materiały:

- Amourette - drewno wężowe - jeden z najbardziej dekoracyjnych, najtwardszych i najcenniejszych rodzajów drewna na świecie. (trudne do pracy, nie spełnia wymagań w dziedzinie elastyczności).

- Carbon fibres – włókno węglowe - organiczny polimer składający się z cienkich krystalicznych włókien; najlepsza niedrewniana alternatywa; dobrze wyważone, sprężyste, mało podatne na odkształcenia, smyczki uznawane są za bardziej elastyczne i trwalsze.

- Ipê - jak dotąd najbardziej obiecująca drewnianą alternatywa dla fernambuku. Ma podobny skład i dobrze znosi ciepło.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno smyczki z włókna węglowego jak i z drewna IPE oraz massaranduba, które goszczą u nas od niedawna.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą stale powiększającą się ofertą:

Smyczki IPE
Smyczki Massaranduba
Smyczki Bondix
Smyczki Arpeggio
Smyczki Coda Bow